Pieninopedia
Advertisement
Wysoka widok

Widok z Wysokiej na zachód

Wycieczka na najwyższy szczyt Pienin przez Palenicę, Wysoki Wierch i Wąwóz Homole należy do najciekawszych tras turystycznych w Małych Pieninach. Od Szafranówki do szczytu Wysokiej prowadzi głównym grzbietem tych gór. Szlak na odcinku Cyrhle - Durbaszka wiedzie odkrytym terenem z rozległymi widokami na Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce, Tatry i góry słowackie.

Łączny czas przejścia: 5,5-6 godz. Różnica wysokości: 602 m.

Trasa wycieczki[]

Homole skała

Wąwóz Homole

Szlaki[]

  • Szczawnica - Palenica: kolejka lub szlak żółty
  • Palenica - Szafranówka: szlak żółty
  • Szafranówka - okolice szczytu Wysokiej: szlak niebieski (na szczyty Wysokiego Wierchu i Wysokiej ścieżki nieznakowane)
  • okolice szczytu Wysokiej - Wąwóz Homole - Jaworki: szlak zielony

Opis[]

Palenica

Stara kolejka na Palenicę

Wycieczka rozpoczyna się w Szczawnicy, przy dolnej stacji kolejki na Palenicę. Mamy stąd dwie możliwości dostania się na wierzchołek Palenicy: kolejką lub żółtym szlakiem. Zmodernizowana w 2005 r. kolejka ma czteroosobowe krzesełka wjeżdżające na górę w czasie ok. 5 min; jej długość wynosi 780 m. Najpierw jedzie łagodnie w górę nad Grajcarkiem, następnie stromo zdobywa wysokość. Pieszy szlak przechodzi tuż obok kolejki. Przedostaje się mostem na drugą stronę Grajcarka, skręca w lewo i po niedługim odcinku odbija w prawo, w górę. Strome podejście kończy się dopiero na szczycie, po ok. 45 minutach licząc od początku.

Palenica 722 m n.p.m.

Ze szczytu Palenicy rozciąga się widok na Pieniny Właściwe i Tatry. Schodzimy żółtym szlakiem na przełęcz Maćkówki (697 m n.p.m.) i podchodzimy na Szafranówkę znajdującą się na granicy polsko-słowackiej, co zajmuje nam 15 min.

Szafranówka 742 m n.p.m.

Z Szafranówki widok jest dużo ciekawszy, obejmuje Pieniny Właściwe oraz Małe, Beskid Sądecki, zabudowania Szczawnicy, Gorce, a nawet najwyższą w Beskidzie Wyspowym Mogielicę (1170 m n.p.m.). Żółto znakowany szlak kończy się tu, krzyżując się z niebieskim, biegnącym wzdłuż granicy. Idziemy nim na wschód, w stronę Wysokiego Wierchu. Wchodzimy do lasu, idziemy nim bez większych zmian wysokości. Po prawej mijamy Łaźne Skały. Las kończy się pod szczytem Cyrhle.

Cyrhle 774 m n.p.m.

Od tego miejsca zaczyna się teren przypominający bieszczadzkie połoniny. Po kilkuset metrach spotykamy żółty szlak ze Szlachtowej. Omijamy po lewej Huściawę (818 m n.p.m.), po prawej - Rabsztyn (847 m n.p.m.). Przed nami wznosi się Wysoki Wierch. W prawo, do granicy odchodzi żółty szlak. Na Wysoki Wierch wydostajemy się nieoznakowaną, ale widoczną ścieżką (jedną z kilku).

Wysoki Wierch 899 m n.p.m.

Wysoki Wierch

Widok z Wysokiego Wierchu na Pieniny Właściwe

Od wyjścia z Szafranówki minęło ok. 1,5 godziny. Z odkrytego wierzchołka rozciąga się panorama na wszystkie strony. Zobaczyć można Pieniny, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Wyspowy oraz Magurę Spiską. Schodzimy ścieżką wzdłuż granicy na wschód do niebieskiego szlaku. Widokowym grzbietem udajemy się na Durbaszkę.

Durbaszka 942 m n.p.m.

Za kulminacją Durbaszki wchodzimy w las, który będzie nam towarzyszył aż do szczytu Wysokiej. Przechodzimy przez wierzchołek Borsuczyn (939 m n.p.m.) i docieramy do miejsca, gdzie szlak odbija w lewo, a na wprost prowadzi stroma ścieżka wzdłuż granicy (z Wysokiego Wierchu ok. 1 godz.). Rozwidlenie to położone jest na zarośniętej polanie Kapralowa Wysoka. My idziemy prosto, nieznakowaną kamienistą ścieżką, która w 15 minut wyprowadza nas na skalisty wierzchołek Wysokiej, od strony słowackiej podcięty pionowym urwiskiem.

Wysoka 1052 m n.p.m.

Z najwyższego szczytu Pienin, zaliczanego do Korony Gór Polski, widać Pieniny (wszystkie trzy części), Gorce, Tatry, Beskid Sądecki oraz na Słowacji - Magurę Spiską, Góry Lewockie i Starą Lubownię.

Schodzimy drogą podejścia na Kapralową Wysoką i skręcamy w prawo, w dół. Dochodzimy do zielonego szlaku do Jaworek. Skręcamy nim w lewo i po chwili wychodzimy z lasu na dużą halę Pod Wysoką. Widać stąd skały tworzące zbocza Wąwozu Homole. Obniżywszy się na ok. 720 m n.p.m., znowu wkraczamy w las. Droga utrzymuje mniej więcej stałą wysokość. Kiedy las się kończy, oznacza to, że dochodzimy do Wąwozu Homole. Na jego dno dostajemy się przy pomocy drewnianych schodów.

Homole woda

Szlak w Wąwozie Homole

Wąwóz Homole

Idziemy dnem Homoli wzdłuż spływającego kaskadami po kamieniach potoku Kamionka, często przekraczając go po drewnianych mostkach. Ściany wąwozu są wysokie nawet na 120 m. Wyszedłszy z wąwozu, docieramy do szosy w Jaworkach (1 godz. 20 min z Wysokiej), gdzie nasza wycieczka dobiega końca.

Advertisement